środa, 27 listopada 2013



Coś dla rodziców  J




Niektóre działania rodziców mogą sprawić, by dzieci były szczęśliwsze. Pewne czynności opiekunów mogą mieć wpływ na przyszłość dzieci. Nie brzmi to dobrze, ale możemy zaprogramować dobrą przyszłość swojemu dziecku. Oto kilka krótkich wskazówek, które mogą was zainspirować do poszukiwania własnej drogi kontaktu z dzieckiem.

1. Zabawa
Luz, żarty, swoboda mogą pomóc w sukcesie społecznym. Rodzice pozwalający sobie na dowcipkowanie i swawole w zabawie z dziećmi dają im narzędzia do kreatywnego myślenia, nawiązywania przyjaźni i radzenia sobie ze stresem. Zabawy w dom, z wyimaginowanymi postaciami, gra w klasy pozwalają rozwijać kluczowe umiejętności i przygotowują mózgi dzieci do wyzwań dorosłości.

2. Pozytywne nastawienie                  
Rodzice, którzy wyrażają permanentnie negatywne emocje w stosunku do swoich dzieci lub traktują je oschle, mogą spodziewać się podobnych zachowań dzieci względem świata. Rodzic ma prawo do gniewu, złości, frustracji, ale powinna być zachowana zdrowa proporcja w okazywaniu uczuć.

3. Empatia
Badania pokazują, że umiejętność współodczuwania jest bardzo ważna w życiu, pomaga ludziom na elastyczność w obliczu wyzwań. Empatia łączy się z uważnością, umiejętnością „zarządzania” swoimi myślami i emocjami, a jednocześnie nie prowadzi do tłumienia emocji.

4. Zgoda na odejście
Zgoda na wyfrunięcie dziecka z rodzinnego gniazda lub po prostu zgoda na samodzielność. Jeśli opiekunowie będą się temu sprzeciwiać, dzieci mogą stać się niespokojne, mniej chętne do zdobywania nowych doświadczeń w porównaniu z dziećmi bardziej otwartych rodziców.

5. Troska o partnera
Narodziny dziecka są rewolucją w życiu. Czasem zmieniają się przy tej okazji relacje między partnerami, ich uczucie staje się silniejsze lub – przeciwnie – słabnie, przechodzą kryzys. Rodzice, którzy cierpią z powodu niestabilności w związku, rozważają rozwód, mogą być jedną z przyczyn kłopotów dziecka ze snem. Badania opublikowane w 2011 roku w czasopiśmie Child Development wykazały, że problemy rodziców dzieci do dziewiątego miesiąca życia przyczyniają się do problemów ze snem w kolejnych miesiącach życia dziecka. Podejrzewa się, że przyczyną zaburzeń snu jest panujący w domu stres.

6. Troska o siebie
Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć depresję, zadbaj o siebie! Badania pokazują, że mamy przygnębione, mniej angażują się emocjonalnie w opiekę nad dzieckiem, są bardziej odporne na płacz dziecka, słowem – rzadziej reagują. Zła kondycja psychiczna matek wpływa na dziecko, powoduje sytuacje stresowe w późniejszym etapie życia, zaczynając od przedszkola.

7. Przywiązanie
Relacje rodziców i dzieci są bardzo ważne i mają wpływ na relacje dzieci w dorosłym życiu. Rodzice stanowią wzór do naśladowania. Badania z 2010 roku opublikowane w czasopiśmie Child Development wskazują, że pozytywne relacje między mamą a dzieckiem zapobiegają późniejszym problemom wychowawczym.

8. Wyrażaj siebie
Nastolatkowie, którzy są otwarci i bezpośredni względem rodziców, otwarcie wyrażają swoje opinie i są kłótliwi, są w także stanie odrzucić presję z zewnątrz. Innymi słowy – autonomia w domu sprzyja autonomii wśród przyjaciół. Nie ma ryzyka, że takie zachowania zburzą relację rodzic-dziecko. W rzeczywistości więź między dzieckiem i rodzicem umacnia się.

Nie ma uniwersalnej recepty na wychowanie dziecka. Rodzice, którzy dostosowali styl wychowania do osobowości dziecka, mają z nim lepsze relacje. Co więcej, dają mu poczucie bezpieczeństwa i wsparcia w każdej sytuacji.

 

Źródło: livescience.com

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz